Mert Kopuz

1994 yılında Rize Gündoğdu’da doğmuştur. Rize Gençlik Merkezi’nde başladığı bağlama eğitimini 2008 yılında özel yetenek sınavıyla kazandığı Trabzon Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü’nde sürdürdü. Lise yıllarında gerek yurt içi gerek yurtdışında çok sayıda konserler verdi.

2012 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı sınavını kazanarak lisans eğitimi için İstanbul’a geldi. Marmara Üniversitesi bünyesinde yer alan Sağlık Kültür ve Spor Dairesi’nde öğrencilik yılları da dahil olmak üzere kültür koordinatörlüğü biriminde asistanlık görevini yürüttü. Üniversite içerisinde kültür organizasyonlarının yürütüldüğü Kültür Koordinatörlüğü biriminde çok sayıda konser, seminer, workshop, sergi, çalıştay gibi çalışmaların organizasyonlarında önemli görevler aldı.
2012 yılından beri yer aldığı Marmara Üniversitesi Türk Halk Müziği Korosu’nda 2018-2019 yıllarında koro şefliği görevini üstlendi.

2014-2019 yılları arasında Türkiye’de bir ilk olan İşitme Engelliler Orkestrasının perküsyon grubu öğretmenliğini yürüttü. Yurtiçi ve yurtdışında pek çok konser vererek ülkemizi temsil eden İşitme Engelliler Orkestrası ile birlikte 2018 yılında  davet aldıkları ABD / San Francisco eyaletinde konser verdi.

2019 yılında Bursa  Uludağ Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müzik Bölümü tezli yüksek lisans  programını kazanarak eğitimini sürdürdü. Yüksek lisans eğitimi sırasında katıldığı kongre ve seminerlerde akademik çalışmalarını sergiledi.

Sanat hayatının yanı sıra öğretmenlik de yapan Kopuz, Marmara Üniversitesi Kültür birimi,  İstanbul Meslek Edindirme Kursları ve pek çok özel kurumda piyano ve bağlama öğretmenliği yaptı.

Mert Kopuz 2019 yılından bu yana Kadıköy’de yer alan bir sanat atölyesinin koordinatörlüğünü yapmakta, atölye içerisinde sanat eğitimleri vermekte ve aynı zamanda kişisel sanat kariyeri ile ilgili üretimlerine devam etmektedir.