Bülent KOÇ

Bülent KOÇ, çok kısa bir süre önce kurulmasına rağmen İstanbul’daki Rizelilerin buluşma adresi, sıcak yuvası olmayı başaran Rize Merkez Mahalleliler Kültür ve Dayanışma Derneği (RİMER), hemşerilerimizin bir araya geldiği birçok organizasyona imza atıyor. Üç ay önce aramızdan ayrılan RİMER başkanı Bülent Bey’in başarıları dilden dile dolaşacak türden.
1946 yılında Rize’de dünyaya gelen emektar belediye başkanlarından biri olan Bülent Koç, Rize Lisesi’ni bitirdikten sonra eğitim hayatına İstanbul’da devam eder. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nden mezun oldu. Hiç siyasetle ilgisi olmadığı halde 1984 yılında kendini Rize Belediye Başkanı olarak bulduğunu ifade eder. Rize’de ağaçlandırma ve erozyon kontrol mühendisliği ünitesinde çalıştığı yıllarda, Rize’de 10 milyona yakın fidan yetiştirerek adeta döneminin rekorunu kırar. 6.5 milyon adedini Rize ormanlarında yetiştirirken geri kalanı ise Giresun yöresine gönderilir. Bu kuruluşa atanan ilk kişilerden biri olan Bülent Koç, hayatının en önemli işlerinden birinin ağaçlandırma çalışması olduğunu söyleyerek kendisiyle haklı bir gurur duyar.

Politikayı hiç sevmemesine ve hiçbir zaman da politize olmamasına rağmen bir şekilde yolu siyasetle kesişir. 1984 yılında kendisine teklif gelir ve yoğun ısrarlar üzerine gelen teklifi kabul ederek siyasete adım atmış olur. Özellikle o dönemde Rize’nin alt yapısının mimarı olarak büyük işlere imza atar. 5 yılda 377 km su ve kanalizasyon işleri yaparak ilk defa Rize’nin su sorununu çözmüş oldu. Başkanlığa başladığı dönem Rize’nin sadece % 6 si düzenli olarak su kullanıyordu.
Aile mezarlarının Rize’de olmasından dolayı memleketi ile bağını asla koparmayan Bülent Koç, “Rizelinin mezarı neredeyse bağı oradadır” diyerek köklerine olan sadakatini her fırsatta Rize’ye giderek gösterir. Dostlarının, akrabalarının ve arkadaşlarının hepsinin Rize’de olduğunu söyleyerek Rize’yi unutmanın mümkün olmadığını dile getirir. Bu da her an bir ayağının her zaman memleketinde olduğunu söyler.

Rizeli zor ve çetin bir insan olduğunu ifade eden Bülent Koç, yönetimde Rizeli’ye eşit muamele yapıldığında lokum gibi bir insan olduğunu anlatır. Ama ayrıcalık yaptığın zaman Rizeli bir akrep gibidir diyerek Rizeli’nin mizahi ve tezcanlılığına vurgu yapar. Ayrımcılık yapmadığın, eşit muamele gördüğünde seven insandır diyerek Rizeli’nin mücadeleci yönüne vurgu yapar. Ona göre Rizeli çalışmayı sever ama ego duygusu da yüksektir. “Eksikliklerimize rağmen Rizeli’yiz ve Rizeli’yi seviyoruz” diyerek Rizeli olmanın gururunu her zaman memnuniyetle taşır.

RİMER’in kurucu üyelerinden olan Bülent Koç, Rize’nin dernekçilikte diğer illere göre çok geri kaldığının farkındadır. Bu gaye ile yola çıkar. Rize’de ilk dernekçiliği Çayeli gerçekleştirmişti. Çok güzel faaliyetler de gerçekleştirdiler. Daha sonra ise mantar gibi çoğalmaya ve kurulmaya başlandı. Birçok dernek artık tabela derneği konumundadır. Bunların bir çoğu sosyal faaliyet yerine lokal hizmeti verir hale gelirler. Ancak RİMER kurulalı 4.5 yıl olmasına rağmen bu zamana kadar da çok güzel işler başarır. İnsanlar müspet işleri görünce derneklere daha çok destek verdiğini dile getiren Bülent Koç, her ilden insanı kabul ederek dernekte çeşitlilik sağlar.

Sivil toplum kuruluşları Türkiye’de önemli kuruluşlar olduğunu ifade eder ve ancak birçoğunun da maksadından saptığını fark eder. Fakat Bülent Koç’un da büyük katkıları ile kurulan RİMER ise çizgisinden dışarı çıkmaz. Her ay 4-5 tane etkinlik düzenleyen RİMER, konferanslar, kurslar gibi birçok faaliyete de ön ayak olur.

Yeni dernek olduğu için bir taraftan kuruluşunu tamamlayan RİMER’in bir taraftan da etkinliklerine devam ettiğini söyleyen Bülent Koç, sosyal faaliyet konusunda en aktif dernek olduklarını yaptıkları ile kanıtlar. Bülent Koç, bunlarla yetinmeyerek yakın bir zamanda İstanbul’daki Rizeli bürokratları da bir araya getirmeyi planlar.
Genç neslin, büyüklerini tanımasının en kolay ve kalıcı yolunun dernekler olduğunu sıklıkla vurgulayan Bülent Koç, RİMER’in bu görevi kolaylıkla yerine getirdiğini söyler. Önceleri sadece cenazede birbirlerini gören insanlar RİMER sayesinde bunun daha ilerisine gitmeyi başarır. Artık birçok insan burada toplanarak birbirlerini ile kaynaşır, yeni dostluklar kurulur. Kahvaltılar yapılır, yemekler yenir, gezi programı düzenlenir. Bütün bunlar çok sayıda Rizeli’nin bir araya gelmesini ve birbirleri ile yardımlaşarak dertlerini sevinçlere döndürmesi sağlar.

Bülent Koç, yeni dönemde gençlik kollarını faaliyete geçirerek gençlerin birbirlerine destek çıkmalarının önemine dikkatleri çekiyor. RİMER gençlik kollarının öncelikli amacı etkinliklerle bir araya gelen gençlerin sanat, kültür, spor ve eğitim alanlarında sohbetler ile birikimlerini paylaşırken, gerçekleştirecekleri projeler ile organizasyon, kendini ifade etme, kriz yönetimi ve liderlik vasıflarını geliştirme imkânı sağlamak olacak. Bunun yanı sıra üretip geliştirip uygulayacağı projelerle Rizeli gençlerin kişisel gelişimine katkı sağlamakla beraber Rize ve Türkiye’ye katma değer üretecek öncü ve örnek bir grup olmayı amaç edinecektir. Bir derneğin başarısının ortak işlerde başarı göstermenin olduğunu ifade eden Bülent Koç, bunu başarmanın sırrının da egodan uzak kalmakla gerçekleşeceğini hatırlatır.

Çok yönlü bir insan olan Bülent Koç, belediye başkanlığı döneminde Rizespor’un bir dönem as başkanlığını yaparak en büyük destekçisi olduğunu ispatlar. Şimdi spor kulüplerine büyük destek olduğunu, kendi zamanında ise bunun tam tersi olduğunu ifade eden Bülent Koç, çoğunlukla Rizeli işadamlarından maddi destek aldıklarını söyler. Başkanlığının ilk yılında Rizespor şampiyon oldu. O dönemlerde halkın futbola ilgisi çok fazla idi, ama şimdi ise tam tersi. Bu duruma nasıl gelindiğini çözemeyen Bülent Koç, bir an evvel Rizesporlu yöneticilerin halkı yeniden stada çekmek için bir şeylerin yapılmasının lazım geldiğini söyler.

Doğru kişiliği ve dürüst karakteri ile dünyaya güzel bir isim bırakan Bülent Koç’u, yeğeni Ahmet Koç şöyle anlatıyor;

Amcam lider ve düzgün kişiliği ile üstlendiği görev, yaptığı işler, çalışmalarla birlikte ailemizin de toparlayıcısı lideri olmuştur. Onu her zaman KOÇ ailesinin reisi olarak gördük. En mutlu olduğu zamanlar ailesi ile yakınları ile geçirdiği zamanlardı. Dernekte yaptığımız KOÇ buluşmalarımızı bizzat kendisi organize ettiği gibi gençlerimizle iç içe olmaktan inanılmaz keyif alırdı.

Örnek alınacak bir kişiliğe sahipti, mücadeleciydi ve asla kimseye minnet etmezdi. Hayatı her zaman doğrularıyla yaşamıştır hiç kimseye eğilmemiş menfaatini hiç bir zaman ön planda tutmamıştır.
Belediye başkanlığı zamanında ailesinden hiç kimseyi kayırmadığı gibi işe almamış ticaret yapmamıştır.
Tanıdığım en dürüst insandı, maddiyata asla önem vermedi. Bülent KOÇ denildiğinde aklıma gelen en önemli kişiliği sırdaş olmasıydı. Ona anlattığın derdin onunla mezara giderdi ki en büyük sırdaşımdı. Yeri bende asla dolmayacak. KOÇ ailesi olarak amcamın eksikliğini her zaman hissedeceğiz ve hep özlemle anacağız.

Rabbim Rahmet eylesin mekanı cennet olsun…
Rabbim İnşallah Resurullah efendimize komşu eyler…

Amcam seni her daim özleyeceğim…”