Hülya CERRAHOĞLU

Rize’de doğdu.  İyidereli olup ilkokulu İyidere Büyükçiftlik Köyü’nde okudu.Hülya CERRAHOĞLU,  Ortaokulu Çankırı’da lise öğrenimini ise Samsun’da tamamladı.  2004-2011 yılları arasında iki arkadaşıyla birlikte kurdukları sanat-hobi tarzındaki işletmeyi bir süre yürüttüler.  Kendisi ticaretten ziyade toplumsal duyarlılığı yüksek biri olduğunu keşfedince ticaret hayatına son verdi ve rotasını dernekçilik faaliyetlerine çevirdi.

 

Türkiye’de ilk defa 2007 yılında kurulan TOBB Girişimci Kadınlar Kurulu’nun Rize’deki TOBB Girişimci Kadınlar Kurulu Yönetimi’nde görev yaptı. (2007-2011) Yine aynı yılda (2007) Ebruli Yaşam ve Sanat Derneği’ni kurdu ve hala dernek başkanlığını yürütmektedir.  Sorunların değil çözümün bir parçası olarak hayat içinde var olmayı hayatının amacı olarak gören Cerrahoğlu, ‘’ sosyal fayda, toplumsal duyarlılık, hayata değer katma’’ öğelerini kendisine rehber edinmiştir.

2012-2015 yılları arasında Rize Kent Konseyi Kadın Meclisi Yönetimi’nde görev aldı. Hülya Cerrahoğlu, 2016 yılında Rize’de, Rize Sivil Toplum Gönüllüleri Platformu’nun kurucularındandır.  Yaklaşık 80 aktif derneğin yer aldığı platformun 2020 yılından itibaren koordinatörlüğünü yürütmektedir. Ayrıca farklı alanlarda çalışan birçok derneğinde yönetiminde de görev almaktadır.

2018-2019 yılları arasında Ardeşen GSK Bayan Hentbol Takımı’nın yönetiminde yer aldı.  2020 yılında İçişleri Bakanlığı’nın Türkiye çapında 30 ilden seçtiği ‘’ aktif dernek başkanlığı ‘’ sıfatıyla Sivil Toplum İstişare Kurulu’nda Rize’yi temsilen halen görev almaktadır.

Cerrahoğlu, kadın emeği ve üretimini desteklemek amacıyla 2021 yılında Ebruli Eller Girişimci Kadın Üretimi İşletme Kooperatifi’nin kurulmasını sağlamıştır. Kooperatifin kurucu isimlerinden olup, kooperatif sayesinde unutulmaya yüz tutmuş yöre sanatına dair ürünlerin üretilmesini, bölge kadınına ekonomik katkı sunmayı amaçlamaktadır.

Kültürel, sosyal ve sanatsal faaliyetlerle beslenip, sosyal sorumluluk projeleriyle dernekçilik faaliyetlerine 14 yıldır devam etmektedir. Hülya Cerrrahoğlu  kendisini ve hayat görüşünü şu şekilde ifade etmektedir.

 ‘’   Birlikte başarabilmenin, aynı amaç uğruna menfaatsizce çalışmanın keyfi ve tadı beni güçlü kılmakta ve motive etmektedir, güvenilir bir kişi olmak hayatımın en önemli unsurudur. Ticaret hayatında bir dönem büyük maddi kayıplarım olsa da insanlar arasında güvenilir olmak en büyük hazinemdir. Her ne görev yapıyorsak yapalım önceliğimiz tüm sıfatlarımızdan öte kişiliğimiz ile en güzel şekilde tanınıp, anılıyor olmamız gerekli, ben soyut değerlere maddi değerlerden her zaman daha kıymet veriyorum, bu benim hayat felsefemdir.’’ dedi.

Kültür Ve Turizm Bakanlığı Destekli, İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü ev sahipliği ve Ebruli Ysd ile Beşiktaş Rizeliler Drn. iş birliğiyle ;
2 – 5 Aralık 2021 Tarihlerinde düzenlenen ” RİZELİ SANATKÂRLAR KLASİKSANATLARDA RİZE’DE BULUŞUYOR”adlı programından enstantaneler.