Prof.Dr.Bayraktar Bayraklı

Rize’nin Güneyce Nahiyesi’nde doğan Prof.Dr.Bayraktar Bayraklı, ilkokulu ve hafızlığı köyünde tamamladı. 1968’de İstanbul İmam-Hatip Okulu’ndan, 1969’da İstanbul Eyüp Lisesi’nden, 1972’de İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden, 1977’de ise İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu.

1972-77 yılları arasında lise öğretmenliği yapmıştır. 1983’de Yardımcı Doçent, 1986’da Doçent ve 1993’de Profesör olmuştur.

1984-85 akademik yılını, sahasında araştırmalar yapmak üzere İngiltere’de geçirdi. 1985 yılında Amerika’da bulundu, çeşitli üniversitelerde konferanslar verdi. Daha sonra ise yurtdışı konferanslarını İngiltere, Almanya, Hollanda, Fransa ve Belçika’da yaşayan Türk işçilerine yönelik olarak sürdürmüştür.

“İslam’da Eğitim” adlı eseri Türkiye Milli Kültür Vakfı ödülüne layık görülmüştür.

21 ciltlik “Yeni Bir Anlayışın Işığında Kur’an Tefsiri”, “Yeni Bir Anlayışın Işığında Kur’an Meali”, “İslam’da Eğitim”, “Farabi’de Devlet Felsefesi”, “İmtihan Pedagojisi”, “Ayetlerin Isığında İman,İbadet ve Ahlak Üzerine Sohbetler”, “Kadın, Sevgi ve Temel Haklar”, “Mukayeseli Eğitim Felsefesi Sistemleri”, “Kur’an’da Değişim, Gelişim ve Kalite Kavramları”, “Kur’an’da Hz. Peygamber”, “Din ve İletişim”, “Kur’an’da İçsel-Sosyal-Maddi Çevre Kavramlarıi”, “Kur’an Ahlakı”, “Kur’an’a Göre Müslüman Şahsiyeti”, “Kur’an’a Göre İdeal Toplum”, “Kur’an’sız Müslümanlık”, “İnsanlığın Vebası ŞİRK” adlı eserleri ve İngilizce yayınlanmış makaleleri bulunan Bayraklı, ayrıca “Din Eğitimi Araştırmaları Dergisi” ni de çıkarmaktadır. “Kadın, Sevgi ve Temel Haklar” adlı kitabı “Woman, Love and Basic Rights According to The Qur’an” adı altında İngilizceye çevrilip basılmıştır.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden emekli olmuştur. Halen bilimsel araştırmalarını aralıksız sürdüren Bayraklı, Arapça ve İngilizce bilmektedir.