Osman TATOĞLU

1966 yılında Rize’de doğdu.Osman TATOĞLU İlk ve orta tahsilinin ardından 1983 yılında Rize Endüstri Meslek Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Uzay ve Uçak Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nün 3. Sınıfından ayrıldı. Kendisini tamamen spora verdi. Tekvando ve Rafting sporlarında çok sayıda başarıya imza attı. Vefatının ardından her yıl “Osman Tatoğlu 16. Çay Kupası Tekvando Şampiyonası” adı altında etkinlik düzenlenmektedir.

Gönüllerde İz Bıraktı Osman Tatoğluğnu Unutmak Olmaz

9 Haziran 2004 tarihi Rize için oldukça hüzünlü bir gündür. Bu tarihte Rize’de Yeşil Rizemspor Rafting Kulübü Başkanı ve Antrenörü güzel insan Osman Tatoğlu, Fırtına Deresi’nde geçirdiği elim bir kaza sonucu aramızdan ayrılmıştı. Rize ilinde çok sevilen sayılan iz bırakan bu güzel insanı rahmetle ve hasretle anıyorum.

Rize’de kara gün
Beş sporcusuyla birlikte Türkiye Rafting Şampiyonası’na hazırlanırken akıntıya kapılan sporcusunu kurtarmak isterken akıntıya kapılan Osman Tatoğlu, takım arkadaşları tarafından yaralı olarak bota alınmıştı. Aşırı yağmur nedeniyle akıntının fazla olduğu için bot tekrar devrilmiş, Tatoğlu tekrar baygın olarak kenara çıkarılmıştı. Yaklaşık bir saat suda kalan ve akıntıda 300 metre sürüklenen Tatoğlu, ambulansla Ardeşen Devlet Hastanesi’ne kaldırılmış, fakat yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmişti

Onunla iftihar ediyoruz
Dünya boş, dünya fanidir. Mühim olan “Gök kubbede sadece hoş bir seda” bırakmaktır. Yüreklere iz bırakan Osman Tatoğlu bunu başarmıştır. Bugün vefatının 15. Yıldönümü. Tanıyan gören diyaloğu olan herkeste mutlaka bir hatırası vardır. Ardından bir yazı kaleme alan ve kısa bir süre önce aramızdan ayrılan babası Mehmet Hulusi Tatoğlu “ Ardından sana olan sevgiyi ve saygıyı gördükçe Osman sen bu yarışın birincisisin diyorum. Bu ilgi bu alaka beni çok duygulandırdı. Seninle iftihar ediyorum. Keşke bu manzarayı sen yaşarken, ben öteki âlemden görebilseydim” diyordu.

1987-88- 89 yıllarında 76 kiloda 3 kez Türkiye Şampiyonluğu

1987 yılında 76 kiloda Türkiye Şampiyonluğu (Aydın)

1987 yılında büyüklerde 76 kiloda Türkiye Şampiyonluğu (Sivas)

1988 yılında büyüklerde 76 kiloda Türkiye İkinciliği (Eskişehir)

1991 yılında büyüklerde 76 kiloda Türkiye Üçüncülüğü (Ankara)

1987 yılında Uluslararası Şampiyonada 76 kiloda 3. Oldu (İstanbul)

1988 yılında büyüklerde 76 kiloda Türkiye Şampiyonluğu (Çanakkale)

1991 Karadeniz Şampiyonası büyüklerde 76 kiloda Türkiye Şampiyonluğu (Trabzon)

Fatih Sultan Kar