Mustafa Taviloğlu

Mustafa Taviloğlu, 1943 yılında istanbul’da doğmuştur. Aslen Rize kökenlidir. Ailesi 1940 yılında istanbul’a göç etmiştir. Ortaöğrenimini Şişli Terakki Lisesi, yüksek öğrenimini İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nde tamamladı. Üniversiteye giderken gemicilerden aldığı ufak tefek malları çantaya doldurup satmaya başladı.

Mustafa Taviloğlu, 1964 yılında arkadaşı Doğan Gürün ile birlikte Beyoğlu’ndaki Fitaş Pasajı’nda kiraladığı 12 metrekarelik dükkanda hediyelik eşya ve plak satarak başlattığı Mudo, bugün yüzden fazla mağazası ile perakende sektörünün en önemli oyuncularından biri haline geldi. 2016 yılında Türkiye‘de ve Dubai‘de 100’den fazla mağazası vardır.

Markanın adı kurucuları olan Mustafa Taviloğlu ve Doğan Gürün‘ün isimlerinin ilk hecelerinden esinlenilerek oluşturulmuştur. Ancak Doğan Gürün 1967 yılında işyerinin ortaklığından ayrılmıştır.

Daima yeniliklerin peşinde koşan Mustafa Taviloğlu, Türkiye’de ilk baskılı tişört ve garment wash (parça boya) pantolonu yaptı, ilk billboard ve reklamda sponsorluk uyguladı.

1987 yılında 25 yaş üzeri çalışan kadın ve erkeklere yönelik Mudo Collection markası oluşturdu. 1990 yılında Beyoğlu’nda Mudo Pera isimli küçük aksesuar mağazası açtı. 2012 yılında ilk Franchise ortaklığını Birleşik Arap Emirlikleri’nde gerçekleştirmiş ve Mayıs ayında Dubai Mall’da Mudo City mağazası açılışı yaptı.

Mustafa Taviloğlu, 1973 yılında Lüset Hanım ile evlendi. Aslı Taviloğlu adında kızı ve Ömer Taviloğlu (d.1981) adında oğlu vardır.

2014 yılında Mustafa Taviloğlu, Mudo Yönetim Kurulu Başkanı görevini oğlu Ömer Taviloğlu‘na bırakarak kendisi şirketin Onursal Başkanı olmuştur.