Ali TOPUZ

(D. 1932, Çayeli / Rize – Ö.  15 Ekim 2019, İstanbul). Ali TOPUZ baba adı Mustafa, anne adı Nazmiye’dir. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu.Yüksek mühendis mimar, siyaset ve devlet adamı,  XV. ve XVI. Dönem İstanbul Milletvekili,  37. Hükümet’te İmar ve İskan Bakanı, 40. Hükümet’te Köyişleri, 42. Hükümet’te ise Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı

İstanbul Belediyesi, İller Bankası ve İstanbul İmar Planlama Müdürlüğü’nde çalıştı. Serbest mimarlık yaptı. Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Belediye Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında büyük inşaat projeleri uyguladı. Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu. Türkiye Kızılay Derneği, Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu ve Darülacezeye Yardım Derneği’nde yönetim görevleri üstlendi. İstanbul Huzurevi ve çok sayıda dernek ve kuruluşun kurucuları arasında yer aldı.

Siyasete atılarak CHP İstanbul il başkanlığı görevinde bulundu. XV. ve XVI. Dönem İstanbul milletvekilliği (1973 1980), İmar İskân (1974), 37. Hükümet’te İmar ve İskân Bakanlığı, 42. Hükümet’te Köyişleri ve Kooperatifler Bakanlığı (1977, 1978-1979) görevlerini yürüttü. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra kesintiye uğrayan si­yasi hayatı yeniden başlayınca SODEP’te (daha sonra SHP’ye dönüştü) yer aldı. 1987-1991 arası İs­tanbul milletvekili olarak görev yaptı. 1992 yılında CHP yeniden açılınca bu partiye geçti. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Üyesi oldu. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Vefat:

8 Şubat 2019’da beyin kanaması nedeniyle hastaneye kaldırılan Topuz, 14 Ekim 2019 günü gece saatlerinde İstanbul Yeşilköy Acıbadem Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Ali Topuz, iki çocuk babasıydı.

Rize’nin Çayeli ilçesinde 1932’de doğan Ali Topuz, 5 dönem İstanbul milletvekili seçilmiş, 37. Hükümet’te İmar ve İskan, 40. Hükümet’te Köyişleri, 42. Hükümet’te ise Köyişleri ve Kooperatifler Bakanlığı görevlerini yürütmüştü.

İki yakın arkadaş, birlikte son yolculuğa uğurlandı. Biri CHP eski milletvekili, İstanbul il eski başkanı ve önceki dönem İmar ve İskan bakanı Ali Topuz, diğeri önceki dönem Turizm Bakanı, Basın Konseyi Yüksek Kurulu Üyesi Orhan Birgit.

Birkaç gün ara ile vefat eden iki eski siyasi için ilk tören İstanbul Süreyya Operası’nda yapıldı. Törene CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanısıra tüm parti teşkilatı katıldı. Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada, birlik beraberliğin önemine dikkat çekti, “Türkiye’nin şu an en çok buna ihtiyacı var” dedi.

Ali Topuz’un, Kanada’dan gelerek babasının cenaze törenine katılan oğlu Serdar Topuz, “İlkesi için aydınlık ve demokratik bir geleceği hedefleyen, hiç durmadan çalışan ve üreten bir baba. Ondan çok şey öğrendim. Hayata sevgi ile bakmayı paylaşmayı, kucaklaşmayı öğrendim” sözleriyle babasına veda etti.

Orhan Birgit’in eşi Gülsen Birgit ise duygulu anlar yaşadı. “Sözün bittiği yerin sırasının bana geleceğini hiç düşünmemiştim. O benim eşimdi, sevgilimdi, hocamdı, arkadaşımdı, dostumdu. Ali Topuz’un cenazesine katılmayı kafasına koymuştu ama bu şekilde olacağını düşünmemişti” dedi.

Birgit ve Topuz, Marmara İlahiyat Camii’nde öğlen namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

kaynak:https://www.biyografya.com/