Yunus KOÇ

1965 Yılında Rize’de doğan Yunus Koç, ilk fotoğraf eğitimini ortaokul birinci sınıfta fotoğrafçılık dersi  ile almıştır. Fotoğrafçılığı çok seven Yunuz Koç, pek çok STK’ya üyedir. Bunlardan bazıları şunlardır:

Trabzon Fotoğraf Sanatı Derneği -FOTOFORUM,

İzmir Doğa Fotoğrafçıları Grubu-İZDOF,

Bornova Kent Kültür ve Yaşam Derneği

Sponsorluğunda ‘’Önce İnsan’’, Tesco Kipa A.Ş sponsorluğunda ‘’Türkiye’den Esintiler’’, Çiftbağcı AVM sponsorluğunda’’Alın Teri’’ ve  Alınteri-2 isimli fotoğraf albümleri yayımlanmıştır. Dokuz kişisel fotoğraf sergisi açmış ve bir çok karma fotoğraf sergisine katılmıştır. Karadeniz’den Yansımalar, Önce İnsan, Yollar ve Yolcular,Alın Teri, Yunus Gibi,Yansımalar Yedigöller, Benim İstanbul’um, Retrospektif  isimli fotoğraf sunum ve söyleşilerini Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleştirmiştir. Çeşitli kurum ve kuruluşların Fotoğraf Yarışmalarının Seçici Kurullarında yer alan Yunus Koç, fotoğraf konulu seminerler vermekte ve danışmanlık yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babası olan yunus Koç, yaşadığımız çağdan gelecek kuşaklara bir belge, kültürel miras bırakabilme çabası ile uzun soluklu projeler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Bu bağlamda Türkiye’de kaybolmakta olan eski meslekler ve son ustaları fotoğraflamaya devam etmektedir.

Dört Mevsim Karadeniz, Birgi Masalı ve  Çığlık  isimli kısa filmlerin çekimlerini gerçekleştirmiştir. Yeşil Mavi isimli Doğu Karadeniz Bölgesi’nin güzelliklerini fotoğrafladığı projesi bitmiş olup, kitaplaşmayı beklemektedir.