Hasan KARTAL

Hasan KARTAL, Rize’nin Fındıklı ilçesine bağlı Aslandere köyünde İrfan ve Bedriye’nin ilk çocukları olarak doğan Hasan Kartal, ilk öğrenimini köyündeki Fındıklı Ortaokulu’nda tamamladıktan sonra Fındıklı lisesine başladı.Liseyi Rize Lisesi’nde bitiren Hasan Kartal, üniversiteyi Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de İnşaat Mühendisleri Üniversitesi Yol İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği bölümünde okudu.

Ankara Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Taşınmaz Geliştirme Anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başlayan ancak yarıda bırakan Hasan Kartal, Çaykur Rizespor Kulubü Başkanlığı, Etimesgut Belediyespor Kulübü Başkanlığı, Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkan Yardımcılığı ve

Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu. Kendi şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanlığını da yapan Hasan Kartal, öğrencilik yıllarında yaz tatillerinde evden kaçarak gittiği Ankara’da harita taşeronlarının yanında çalışmaya başladı.

Haritacılığı temelden öğrenen Hasan Kartal, 1977’de ortak taşeronluk firması kurarak harita taşeronluğuna başladı. 1980’de bir emekli harita albayı ile ortak olarak harita müteahhitliğine başlayan Hasan Kartal, 1985’te kendi şirketi Has-Kar Harita Kadastro Mühendislik Taahhüt ve Tic. Ltd. Şirketi’ni kurdu.

1979’da İnci Haznedar ile evlenen Kartal’ın bu evlilikten 3 çocuğu dünyaya geldi. Büyük oğlu Hikmet Koray Kartal, harita mühendisi, kızı Aysun Kartal hukukçu ve küçük oğlu Şahin Kartal ise inşaat mühendisi olarak çalışıyor.

20 Ekim 2010’de Etimesgut Belediye Spor Kulübüne Başkan olarak seçilen Hasan Kartal, 24 Eylül 2018’de ise Çaykur Rize Spor Başkanı olarak göreve başladı.

2010/2011 Futbol sezonunda Amatör lig Şampiyonluğu elde ederek Amatör Süper Lige (ASL) yükselmiştir.

2011/2012 Futbol sezonunda Amatör Süper Ligi 3. Olarak bitirirken,

2012/2013 Futbol sezonunda Amatör Süper Ligi 1. Sırada bitirerek şampiyon olmuş ve Bölgesel Amatör Lige Yükselmiştir.

2013/2014 Futbol sezonunda Bölgesel Amatör Ligi 1. Sırada tamamlayarak statü gereği play-of maçı oynamış ve rakibini penaltı atışları ile yenerek ligi şampiyon olarak tamamlayıp Profeyonel 3. Lige yükselmiştir.

2015/2016 Futbol sezonunda Spor Toto 3. Lig 2. Gurupta yer alan Etimesgut Belediyespor bitime 4 hafta kala Şampiyonluğu garantilemiş ve Spor Toto 2. Lige yükselmiştir.

2016/2017 Futbol Sezonunda tarihinde ilk kez 2. Ligde mücadele eden Etimesgut Belediyespor TFF 2. Lig Kırmızı Gurupta 51 puan toplayarak play-off şansını son haftalarda kaçırdı ve Ligi 8 inci sırada bitirmiştir.

24.09. 2018 tarihinde Çaykur Rize Spor Başkanı olarak seçilmiştir.

Kartallar Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Etimesgut Belediye Spor Başkanlığı Görevlerinin yanı sıra faal olarak; Çaykur Rizespor A.Ş. Başkan Vekilliği, Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (AASFK) Başkan Yardımcılığı, Türkiye Boks Federasyonu Başkan Vekilliği görevleri yürütmektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ocak 2020’de, Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından gerçekleştirilen “5. Anadolu Medya Ödülleri” töreninde, “Yılın Spor Yöneticisi” ödülünü, Çaykur Rizespor Başkanı Hasan Kartal’a verdi.