Cimilli İBO

Cimilli İbo, müzisyen ve Türk Halk Müziği Sanatçısıdır Gerçek adı: İbrahim Özer. 1972, Trabzon doğumlu. Aslen Rize İkizdere Cimil Köyündendir. Cimilli lakabını köyünden dolayı almıştır. Çocukluğundan beri kemençe çalmayı, türkü söylemeyi çok sevdiği için sürekli evden kaçar, İzmir’deki veya İstanbul’daki akrabalarımın yanına giderdi. Bu yüzden okulu liseden terk etti. Yaptığı espriler, farklı kişiliği ve tarzı ile büyük beğeni toplayan Cimilli İbo Türkü söylemeyi çok sevdiğini bu sebepten dolayı lise eğitimini yarıda bıraktığını belirtmiştir.

Karadeniz müziği yapan sanatçıların artmasıyla, haliyle o yörenin yaşam biçimi de dikkat çekmeye başladı. Karadenizlilerin her daim hazır cevap olmaları, her konuda başarılı ve her yerde olmaları, Karadeniz dizilerinin artmasına vesile olunca, dizilerde rol almaya başladılar. Cibilli İbo da ‘İnadım İnat’ adlı bir dizide rol aldı.

Haftanın üç günü sahne alan Cimilli İbo, sanatçılara verilen değerin az olduğunun yanı sıra en büyük şikayetinin de korsancılık olduğunu söylemeden geçmiyor. Zaten 3. albümü ‘Hasretim Hepinize’ kasetinin kapağında, “Korsan kaset ve CD alanlara hakkımı helal etmiyorum.” diye, yazmasıyla şikayetini en güzel şekilde dile getirmiştir.

Albümleri:

Seninle Yola Çıktım

Sallama Çayı

Yalan Dünya Boş

Kemençe

Cimil’in Düzüne – Ağla Yüreğim Ağla

Konser Coşkusu

Sevdalı

Benida / Esma Hala

Cimilli İbo Ve Fıkralar

Kakari Kikiri

Oyna

Sakaci

Cayır Cayır Yanayi

Hasretim Hepinize

Sibelim

Popüler Şarkıları:

Oyna

Anlat Karadeniz

Sibelim

Gel Aşalım Aşalım

Armudu Budakladım

Benim Sevdam Rizeli

Sen Başumun Taciyidun

Bir Tosun Aldım Beşe

Öp Beni

Atma Türkü (Horon)