BESİM AYKIN

1942 yılında Rize’de doğan Besim Aykın Dağınıksu Mahallesi’ndendir. Gündoğdu Merkez İlköğretim ve Ortaokulu’nda 33 yıl görev yaptı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ndeki öğrenimini tamamlamadan okulundan ayrılır. Öğretmen Okulu’nu okuluna geçer ve fark derslerini vererek öğretmen olur. 1972 yılında öğretmenlikten istifa ederek Almanya’ya gider ve burada bir sene kalır. Almanya’da yaşayamayacağını düşünerek tekrar yurda geri döner ve yeniden öğretmenlik mesleğine başlar.

Otuz yıl Gündoğdu Merkez İlköğretim Okulu’nda görev yapan Besim Aykın bu sürenin 23 yılını okul müdürü olarak yerine getirir. Önemli makamlara gelen çok sayıda öğrencisi vardır, emeklilik yaşı gelmesine rağmen emekli olmak istemez. Ancak onun bu isteği karşılaştığı bir hastalık yüzünden gerçekleşmez.

Büyük emekler vererek meslekte uzun yıllar görev yapan Besim Aykın, şeker hastalığına yakalanır. Bu hastalığın sonucunda da ayağını kaybetmek zorunda kalınca o gün emekli olması gerektiğine karar verir. Ayağındaki protezle bir dönem yaşamını sürdür ve ardından vefat etmiştir.

Allah Rahmet eylesin mekanı cennet olsun